Resultat från Seljes Triathlon 2018

HERRAR/MIEHET 25.7.2018
Placering Nummer Namn Förening Tid
1 96 Pasi Hautamäki KP Tri 43.05
2 56 Fredrik Eklund Arctic Triathlon 44.44
3 87 Markus Holmlund Wasa Endurance 45.51
4 114 Viktor Lönnqvist Wasa Triathlon 45.59
5 115 Janne Huhtala Ykspihlajan Reima 47.01
6 86 Mikael Löfqvist Wasa Endurance 48.04
7 78 Robin Still IF Åsarna 48.15
8 109 Valtteri Toivola KP Tri 48.30
9 110 Tuukka Hietala Toholammin Urheiljat 48.41
10 75 Matias Antell KP Tri 49.08
11 82 Johan Lövsund IS Söderby 49.19
12 116 Jakob Wiklund Kållby 49.41
13 54 Veli Korhonen Wasa Triathlon 49.56
14 62 Kennet Riska Jakobstad 50.07
15 93 Niclas Kjellman Jakobstad 51.18
16 67 Jussi Rintaluoma Kauhajoen Karhu 51.24
17 97 Tero Tofferi KP Tri 51.39
18 98 Cedric Frostdahl Jakobstad 51.54
19 95 Kjell Sjölund KP Tri 52.09
20 100 Matti Peltola Takalaiton 54.26
21 80 Fredrik Rosenberg Larsmo 55.22
22 83 Andreas Boström Team Snabbast i Larsmo 55.56
23 63 Tomas Lillqvist IF Standard 55.57
24 79 Lauri Lehtinen Late Bloomers 56.03
25 101 Mikko Nurminen Takalaiton 56.09
26 70 Simon Vikman Terjärv 56.44
27 57 Carl Svanberg Lidingö 57.07
28 53 Kimmo Lehtimäki Pietarsaari 57.38
29 107 Antti Hanhilahti Larsmo IF 57.45
30 90 Eetu Pekola Kokkolan Budo 57.55
31 113 Kenneth Berg IK Myran 58.23
32 65 Tor-Björn Wiklund Hummelholmen Extrem 58.32
33 106 Tuomas Ylimäki KP Tri 58.33
34 64 Tero Rauma Kokkola 58.40
35 94 Mårten Kjellman IK Falken 59.32
36 72 Krister Blomqvist Verkvikens IK 59.45
37 69 Steve Kåla Köukar Team 59.46
38 112 Lasse Nivala Toholammin Urheiljat 59.57
39 99 Jori Björndahl Asunto Björndahl 60.04
40 102 Bill Kåla Kokkola 60.05
41 85 Jan Fröjdö Sundom 61.21
42 55 Marcus Svartbäck VACKS 61.42
43 118 Mathias Flink Soul Surfers 61.53
44 52 Magnus Bengs Norrvalla FF 62.17
45 92 Dick Björklind Kokkola Budo 62.31
46 66 Jimmy Wiklund Hummelholmen Extrem 62.46
47 51 Mika Vihervuori X-Tri Lahti 62.48
48 84 Fredrik Lillrank Jakobstad 63.05
49 60 Tobias Jacobson Yttermark Optimister 63.14
50 117 Kenneth Lassila IS Söderby 63.20
51 59 Jonas Hansson Sandsund 64.04
52 105 Patrik Granlund Mirka 64.19
53 89 Sebastian Källman IK Falken 64.30
54 68 Mikko Kuusilehto Kukkila Triathlon 64.34
55 91 Anders Hjulfors Åbo 65.02
56 76 Stefan Brännkärr IF Åsarna 65.16
57 71 Peter Lerbacka KP Tri 66.19
58 108 Lars-Erik West Kvevlax 67.31
59 61 Sven Rönnbäck IKSU 67.38
60 58 Jan-Erik Lindqvist FC Motion 68.13
61 104 Elias Lindh Pedersöre 69.04
62 103 Andreas Lindh Pedersöre 69.29
63 88 Tom Fors IF Åsarna 69.40
64 77 Henri Källström Triathlon Vantaa 74.21
65 111 Tom Oja Jakobstad 74.46
66 73 Jukka Hautaniemi Kokkola 79.19
67 74 Peter Forsgård Rockopas 79.19
68 81 Risto Laine Laihian Luja 82.14
69 119 Juho-Matti Penttilä Keski-Pohjanmaan Triathlon 83.00
DAMER/NAISET
Placering Nummer Namn Förening Tid
1 153 Emely Häger KP Tri 51.23
2 154 Anna-Kajsa Lall Skatila IK 54.08
3 182 Ida Wikman KP Tri 55.18
4 152 Marie Björklund Nykarleby – Lidingö 56.32
5 186 Annika Lindgren KP Tri 57.14
6 163 Ellen Myrskog IK Kronan 57.33
7 185 Idamari Björkskog IF Sursik 57.56
8 174 Fia Sandler MamIS Jakobstad 58.09
9 169 Nina Lehtinen MamIS 58.38
10 180 Ella-Maria Himanka Kalajoen Junkkarit 59.06
11 173 Ann-Sofie Smedlund Team Snabbast i Larsmo 59.09
12 188 Alva Nygård Pedersöre 59.16
13 187 Pia Ravald TUS 59.56
14 175 Barbro Molander MamIS Jakobstad 60.28
15 190 Miia Pakkala Vetelin Urheilijat 61.21
16 177 Ellen Bäck IF Åsarna 62.12
17 171 Nina Stenman MamIS 63.01
18 166 Laura Helve Kalajoen Junkkarit 63.14
19 176 Marie-Helen Prest IK Myran 63.24
20 193 Linda Löfbacka-Skog IK Falken 63.27
21 160 Liisi Vähäsöyrinki Kalajoen Junkkarit 63.39
22 195 Malena Flink MamIS 63.43
23 159 Ulla Luomansuu KP Tri 63.47
24 165 Terhi Koskela KP Tri 63.58
25 162 Marika Kumpula Nivala 64.22
26 183 Emilia Bäck IK Myran 65.53
27 170 Johanna Rosenberg Larsmo 66.16
28 156 Monica Lillqvist Esse 66.34
29 168 Johanna Juhola Kalajoen Junkkarit 67.05
30 181 Johanna Nelimarkka Alajärvi 68.58
31 194 Silvia Hongell-Nyman IK Myran 69.22
32 191 Malin Brännkärr Kronoby kommun 69.41
33 192 Ulrika Krokvik-Oja Jakobstad 69.57
34 164 Linnea Myrskog IK Kronan 70.20
35 179 Inger Ruotanen Högnabba UF 70.39
36 189 Liselott Wik MamIS Jakobstad 71.06
37 184 Katja Kjellbäck Kokkola 71.23
38 155 Päivi Cainberg IF Åsarna 76.00
39 161 Saara Härö KP Tri 76.14
40 172 Henna Kaivonen Vaasa 77.29
41 157 Mirja Anttiroiko Nibacos 78.31
42 158 Kati Kynnäs Nibacos 78.31
43 167 Marie-Louise Bäck MamIS Jakobstad 80.56
44 151 Eija Lehtimäki Pietarsaari 81.02
45 178 Siv Huldén Huldén & söner 81.24

 

LAG/JOUKKUEET
Placering Nummer Lag I II III Tid
1 21 IF Sursik Mikael Bergdahl Mattias Stenmark Mikael Bergdahl 41.21
2 24 A-laget Axel Auren Anton Damlin Alex Svartsjö 42.01
3 29 Kalaveden kintas Antti Kettu Jyrki Pakkala Pasi Pesola 43.37
4 2 Team Sisu Pasi Auvinen Erik Holm Kenneth Sjöberg 46.36
5 18 Tara III Joel Nyman Mats Nyberg Nicholas Enroth 49.12
6 14 Team Baltic Linnea Stenman Rolf Ahlö Alf Svenfelt 50.21
7 19 Vila i form Jasmine Vikström Jonas Vikström Fredrik Vikström 50.25
8 12 IS Söderby tunga sektionen Markku Saarijäri Jari Emmes Jimmy Bexar 50.26
9 5 Mirka Sales Dream Team Mark Enroth Jan Betlehem Filip Brunell 51.23
10 7 IS 36 Carina Auren Gustav Forsell Mickel Forsell 53.07
11 1 Team Rani-Plast Åsa Söderbacka Mårten Forsander Sami Viitasalo 53.12
12 22 Hulden 2 Artem Jonas Hulden Leander 55.17
13 17 Tara II Felix Saarinen Nils Forsell Matti Flinck 55.35
14 6 Team alltjämt retar e naan Stina Sandström Peter Sandström Peter Sandström 56.38
15 23 Hulden 1 Ole Gustafsson Krister Huldén Maxym 57.45
16 13 Ådalens skola Markus Henriksson Ulrika Spik Maria Hongell 57.50
17 30 Team Småbönders Mari Rueda Matias Nyman Matias Nyman 58.06
18 3 Team Hurtbullar Bodil Backman Johan Ekroth Mikael Granér 59.37
19 16 Tara I Ted Sandbacka Ville Kangas Ted Sandbacka 61.13
20 11 Team Myran juniorer Ronja Ljungberg Edvin Brännkärr Kalle Pajala 61.19
21 4 Team Lill-Elenius Vilma Elenius Björn Lillqvist Roine Elenius 61.23
22 28 Granholm & Byskata II Karin Granholm Karin Granholm Abigail Byskata 63.01
23 26 Centralapoteket Ann-Sofi Björkstrand Ronja Kainberg Tanja Vähäsöyrinki 63.36
24 8 Kuokkamaantien ponnistus Iida Kuusilehto Alpo Karvonen Mikko Karvonen 64.45
25 25 Mannen mot naturen Lars Wikström Kim Dahlbacka Henri Gustavsson 65.48
26 10 Spontanias Marika Hautaniemi Mika Nopanen Ruediger Teerasa 67.04
27 27 Granholm & Byskata I Clara Granholm Erik Granholm Xedrik Byskata 68.52
28 20 Viiskyt plus Sirpa Peltokangas Tiine Jokiniemi Satu Sikkilä 69.40
29 9 Team M&M Matias Kuusilehto Marjo Kuusilehto Matias Kuusilehto 70.44
30 15 Team Åhman Anna Åhman Anna Åhman Stig Åhman 71.21

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *