Hedersutnämningar

HEDERSUTNÄMNINGAR IK MYRAN

M.A. SLOTTE & CO. Vandringspris för Nederby gossavdelning i allmän idrott
1983 Thomas Hongell
1984 Jonas Nyman
1985 Sami Viitasalo
1986 Patrik Lillkåla
1987 David Nyman
1988 Heidi Åbacka
1989 Niklas Forsström
1990 Anette Åbacka
1991 Markus Brännström
1992 Mats Nylund
1993 André Forsström
1994 Petri Kangas
1995 Toni Myllymäki
1996 Thomas Ahlroos
1997 Tom Vikman
1998 Disa Backfält
1999 Marcus Lindvall
2000 Marlo Brännkärr
2001 Emelie Granlund
2002 Sandra Kainberg
2003 Mikaela Storbacka
2004 Maria Högnäs
2005 Emilia Bäck
2006 John Dahlvik
2007 Isabell Aurén
2008 Heidi Sandkulla
2009 Martin Bäck
2010 Axel Aurén
2011 Linus Hansén
2012 Mikkel Forsell
2013 Gustav Forsell
2014 Emil Pajala

 
ANDERS BRÄNNKÄRR VANDRINGSPRIS (SKIDÅKNING)

1981 Per Lillkåla
1982 Jan Hästbacka
1983 Mikael Brännkärr
1984 Margita Brännkärr
1985 Lilian Lindgren
1986 Tommy Brännkärr
1987 Markus Sjelvgren
1988 Toni Myllymäki
1989 Anette Åbacka
1990 Clas-Göran Brännkärr
1991 Niklas Forsström
1992 Camilla Viitasalo
1993 Jonas Nyman
1994 Malin Viitasalo
1995 Janne Laakso
1996 Tom Vikman
1997 Disa Backfält
1998 Heidi Åbacka
1999 Janica Backfält
2000 Sandra Kainberg
2001 Emilia Bäck
2002 Marlo Brännkärr
2003 Oonamaria Wikman
2004 Martin Bäck
2005 Robin Huldén
2006 Örjan Brännkärr
2007 Isalena Wikman
2008 Fanny Björklund
2009 Ronja Kainberg
2010 Linus Hansén
2011 Axel Aurén
2012 Emil Pajala
2013 Janina Hästbacka
2014 Ellen Bäck
2015 Amanda Hansén
2016 Lucas Hansén

 

PETER O. JAN-ERIK SJEÖVGRENS MINNESPRIS

1971 Ann-Sofi Högnäs
1972 Dan Aurén
1973 Ulrika Gustafsson
1974 Maj-Britt Dahlgren
1975 Kurt-Erik Hansell
1976 Jan Brännkärr
1977 Holger Dahlvik
1978 Marina Åstrand
1979 Marika Åstrand
1980 Jan Brännkärr
1981 Lilian Lindgren
1982 Tea Wassborr
1983 Siv Huldén
1984 Sirpa Tikkakoski
1985 Jonas Nyman
1986 Camilla Nylund
1987 Mats Koivusalo
1988 Anna-Maria Kronqvist
1989 Markus Sjelvgren
1990 Toni Myllymäki
1991 Martin Ahlskog
1992 André Forsström
1993 Susanna Hansén
1994 Nina Ahlstrand
1995 André Forsström
1996 Marcus Lindvall
1997 Toni Myllymäki
1998 Richard Vikman
1999 Sandra Kainberg
2000 John Dahlvik
2001 Maria Högnäs
2002 Emilie Granlund
2003 Kim Lindblad
2004 Richard Vikman
2005 Stefanie Backfält
2006
2007 Heidi Sandkulla

 
GÖRAN FORSSTRÖMS VANDRINGSPRIS (FRIIDROTT)

1983 Jens Vikman
1984 Siv Huldén
1985 Siv Huldén
1986 Siv Huldén
1987 Tommy Brännkärr
1988 Jonas Nyman
1989 Toni Myllymäki
1990 Martin Ahlskog
1991 Petri Kangas
1992 Richard Slotte
1993 Nina Ahlstrand
1994 Sebastian Ahlroos
1995 Nina Ahlstrand
1996 Marie Bergdahl
1997 Tommi Pulkkinen
1998 Johanna Brännkärr
1999 Hanna Gustafsson
2000 Ida Nyman
2001 Lotta Hongell
2002 Kaj Lindskog
2003 Emilie Granlund
2004 Sandra Kainberg
2005 Örjan Brännkärr
2006 Heidi Sandkulla
2007 Stefanie Backfält
2008 Madelene Sandkulla
2009 Evert Vikman
2010 Emilia Ollqvist
2011 Madelene Sandkulla
2012 Noora Sissala
2013 Emma Lindström
2014 Fredrik Björkqvist
2015 Charlotta Sandkulla
2016 Anton Forsström

KRONOBY ANDELSBANK FRAMSTEGSPRIS (MYRAN 60 ÅR)

1981 Carl-Johan Enroth
1982 Jan-Erik Hongell
1983 Peter Ahlskog
1984 Teuvo Tikkakoski
1985 Andets Ljungberg
1986 Jonas Nyman
1987 Thomas Hongell
1988 Tom Lillsund
1989 David Nyman
1990 Thomas Dalhem
1991 Sami Viitasalo
1992 Nina Ahlstrand
1993 Monica Rokala
1994 Janne Laakso
1995 Sofie Forsell
1996 Maria Sundqvist
1997 Linda Holm
1998 Kenneth Berg
1999 Mats Nyberg
2000 Kaj Lindskog
2001 Richard Vikman
2002 Kristian Åbacka
2003 Hanna Gustafsson
2004 Hanna Wiklund
2005 Isabel Aurén
2006 Jimmy Brännkärr
2007 Robin Huldén
2008 Isalena Wikman
2009 Max Högnäs
2010 Miia Hästbacka
2011 Jim Sandbacka
2012 Ronja Kainberg
2013 Emil Pajala
2014
2015 Jonathan Enfors
2016 Rebecca Dahl

 

NYTTIGASTE SPELAREN HERRAR

1986 Karl-Erik Nyberg
1987 Stefan Ådahl
1988 Peter Ahlskog
1989 John Åkerblom
1990 Juhani Tunkkari
1991 Jyrki Kola
1992 Tom Hansén
1993 Anders Mattson
1994 Mats Nylen
1995 Thomas Dalhem
1996 Joachim Hansén
1997 Petri Laasanen
1998 Kim Nygård
1999
2000 Mikael Laurén
2001 Sebastian Ahlroos
2002 Sebastian Ahlsoos
2003 Niklas Jansson
2004 Thomas Dalhem / Pauliina Koivusalo
2005 Tina Jungar
2006 Johan Wentus / Mikaela Dalhem
2007 Tom Lillsund / Lotta Hongell
2008 Jukka-Pekka Laakeri / Annika Tunkkari
2009 Johan Wentus
2010 Miika Kulla
2011 Simon Prest
2012 Mats Nyberg
2013 Anders Nylund
2014
2015 Oskar Backström
2016 Nicolas Enroth

 
BÄSTA MÅLSKYTT

1998 Sami Viitasalo (Kalle Lindroos vandringspris)
1999 Harri Lundell
2000 Harri Lundell
2001 Thomas Dalhem
2002 Thomas Dalhem
2003 Jukka Taivassalo
2004 Thomas Dalhem
2005 Jukka Taivassalo (Ny pokal)
2006 Tuomas Puutio
2007 Sanjay Gonsalves
2008 Jukka Taivasssalo
2009 Mikael Laurén (FL-Pipe vandringspris)
2010 Marlo Brännkärr
2011 Marlo Brännkärr
2012 Mats Nyberg
2013 Marlo Brännkärr
2014
2015 Marlo Brännkärr
2016 Marlo Brännkärr

 

FOTBOLLSSEKTIONENS HEDERSPRIS DAMER

1992 Mia Nygren
1993 Annika Björkgård
1994 Siv Molander
1995
1996 Marlene Backman
1997 Annika Björkgård
1998 Marlene Backman
1999
2000 Hanna Laakso
2001 Pauliina Koivusalo
2002 Lina Sandbacka
2003 Katarina Furubacka / Susanne Furu
2004 Kristina Luther
2005 Tina Siekkinen
2006 Åsa Huldén
2007 Maria Högnäs
2008 Erika Djupsjöbacka
2009 Emma Bergroth
2010 Jenny Dahlvik

 

BÄSTA MÅLSKYTT DAMER
1992 Marianne Kronqvist
1993 Marianne Kronqvist
1994 Susanne Furu
1995 Mikaela Dalhem
1996 Mikaela Dalhem
1997 Susanne Furu
1998 Susanne Furu
1999 Susanne Furu
2000 Susanne Furu
2001 Susanne Furu
2002 Susanne Furu
2003 Susanne Furu
2004 Susanne Furu / Mikaela Dalhem
2005 Susanne Furu (Ny pokal)
2006 Susanne Furu
2007 Mikaela Dalhem
2008 Mikaela Dalhem
2009 Mia Back
2010 Emilia Grahn
2011 Mikaela Dalhem
2012 Maria Widjeskog (Ny pokal)
2013 Maria Widjeskog
2014

 

NYTTIGASTE SPELAREN DAMER

2007 Lotta Hongell
2008 Annika Tunkkari
2009 Mikaela Dalhem
2010 Isalena Vikman
2011 Marie Wiik
2012 Annika Grundvall

 
BÄSTA OFFENSIVA SPELARE DAMER

2015 Alexandra Olysanya
2016 Rebecca Dahl

 

BÄSTA DEFFENSIVA SPELARE DAMER

2015 Annika Grundvall
2016 Nikita Korsström

OY AVO-MET AB VANDRINGSPRIS ORIENTERING (ÅRETS JUNIOR <16ÅR)

1997 Kristian Åbacka
1998 Tommi Pulkkinen
1999 Jesper Tunkkari
2000 Anette Forsström
2001 Matt Sjölund
2002 Isabel Aurén
2003 Hanna Wiklund
2004 Anders Nylund
2005 Mika Sjölund
2006 Linus Hansén
2007 Venla 2007 (Carina Aurén, Eivor Hansén, Maria Furubacka, Mirja Sjölund)
2008 Axel Aurén
2009 Mikkel Forsell
2010 Amanda Hansén
2011 Gustav Forsell
2012 Lucas Hansén
2013 Marion Forsell
2014 Anton Forsström
2015 Nicolina Berg
2016 Eelian Berg

VERDANDIS VANDRINGSPRIS ÅRETS MOTIONÄR

1995 Sigurd Nylund
1996 Ann-Katrin Löfbacka
1997 Hans Skog
1998 Solveig Sandbacka
1999 Mats Hilli
2000 Tanja Bergroth
2001 Clas-Eirik Slotte
2002 Rauni Sandström
2003 Leif Granholm
2004 Eva Stenborg
2005 Peter Sandbacka
2006 Margita Pulkkinen
2007 Antero Mikkola
2008 Ulrika Karvinen
2009 Mikael Bergroth
2010 Heidi Forsström
2011 Christian Wehkoja
2012 Siv Huldén
2013 Sture Högnäs
2014 Susanne Laurén
2015 Kim Berg
2016 Tina Siekkinen

FÖRENINGENS BÄSTA IDROTTARE

1995 Marin Ahlskog
1996
1997
1998 Kristian Åbacka
1999 Kristian Åbacka
2000 Tommy Brännkärr
2001 Kristian Åbacka
2002 IK Myrans damlag (fotboll)
2003 Kristian Åbacka
2004 Emelie Granlund
2005 Kaj Lindskog
2006 Isabel Aurén
2007 Nicholas Enroth
2008 Mikaela Dalhem
2009 Heidi Sandkulla
2010 Ever Vikman
2011 Evert Vikman
2012 Evert Vikman
2013 IK Myrans damlag (fotboll)
2014 IK Myrans damlag (fotboll)
2015 Ronja Kainberg
2016 Gustav Forsell

MYRANS 75-ÅRS JUBILEUMSFOND (14-20 ÅR FLICKA OCH POJKE)

1996 Janne Laakso & Anna-Lena Raikula
1997 Marcus Lindvall & Nina Ahlstrand
1998 Kristian Åbacka & Marie Bergdahl
1999 Tom Vikman & Johanna Brännkärr
2000 Richard Wikman & Jessica Riippa
2001 Elin Slotte & Åsa Huldén
2002 Magnus Slotte & Disa Backfält
2003 Sandra Kainberg
2004 Mikael Storbacka & Isabel Aurén
2005 John Dalvik & Emelie Granlund
2006 Mikael Rönnqvist & Hanna Wiklund
2007 Martin Bäck & Marie Wiik
2008 Örjan Brännkärr & Maria Högnäs
2009 Nicholas Enroth & Stefanie Backfält
2010 Marlo Brännkärr & Fanny Björklund
2011 Max Högnäs & Heidi Sandkulla
2012 Evert Vikman & Mia Hästbacka
2013 Linus Hansén & Ronja Kainberg
2014 Axel Aurén & Rebecca Dahl
2015 Mikkel Forsell & Fanny Forsström
2016 Ted Sandbacka & Amanda Hansén

 
ÅRETS ARBETSMYRA (1 GÅNG, FYLLT 30 ÅR)

 

1997 Ove Åbacka
1998 Jan-Olof Dalhem
1999 Sven-Olof Nylund
2000 Clas-Eirik Slotte
2001 Clas-Göran Nylund
2002 Sture Högnäs
2003 Carl-Gustav Lindvall
2004 Stefan Vikman
2005 Carl-Otto Slotte
2006 Carl-Johan Enroth
2007 Nina Thodén
2008 Kenneth Vikman
2009 Johan Kainberg
2010 Jens Vikman
2011 Pernilla Lindvall
2012 Siv Huldén
2013 Marika Sandkulla
2014 Hannu Löfbacka & Björn Sandbacka
2015 SFIM -takosjatsi
2016 Landskapsstaffett-talkosjatsi
SEKTIONERS BÄSTA

FOTBOLL
2003 Carolina Högnabba / Tony Peltoniemi
2004 Emma Bergroth
2005 Lotta Hongell
2006 Oonamaria Vikman
2007 Mikael Laurén
2008 Anders Nylund
2009 Tom Lillsund
2010 Marie Wiik
2011 Magnus Slotte
2012 Åsa Huldén
2013
2014 Nicholas Enroth
2015 Annika Grundvall
2016 Andreas Kaitajärvi

FRIIDROTT
2001 Richard Vikman
2002 Tommy Brännkärr
2003 Kaj Lindskog
2004 Emelie Granlund
2005 Heidi Sandkulla
2006 Stefanie Backfält
2007 Madelene Sandkulla
2008 Stefanie Backfält
2009 Heidi Sandkulla
2010
2011 Evert Vikman
2012 Madelene Sandkulla
2013 Heidi Sandkulla
2014 Evert Vikman
2015 Kasper Tunkkari
2016 Jonathan Enfors

ORIENTERING
2001 Kristian Åbacka
2002 Leif Nyma
2003 Kristian Åbacka
2004 Isabel Aurén
2005 Hanna Viklund
2006 Isabel Aurén
2007 Hanna Viklund
2008 Hanna Viklund
2009 Linus Hansén
2010 Ulla-Maria Åstrand
2011 Heidi Forsström
2012 Linus Hansén
2013 Axel Aurén
2014 Mickel Forsell
2015 Gustav Forsell
2016 Gustav Forsell

SKIDSEKTION
2001 Sandra Kainberg
2002 Richard Vikman
2003 Richard Vikman
2004 Marlo Brännkärr
2005 Martin Bäck
2006 Martin Bäck
2007 Martin Bäck
2008 Martin Bäck
2009 Fanny Björklund
2010 Ronja Kainberg
2011 Ronja Kainberg
2012 Axel Aurén
2013 Axel Aurén
2014 Ronja Kaninberg
2015 Axel Aurén
2016 Ronja Kainberg