Seljes Triathlon

Aktuellt

Idrottsklubben ordnade sitt första triathlon i juli 1989, vilket betyder att evenemanget i år når en högtidlig ålder på hela 30 år. Traditionsenligt ordnas Seljes Triathlon sista onsdagen i juli i vilket i år infaller 25.7. Platsen är förstås Seljes semesterby. Motions- och nybörjarsträckor och även lagtävlan, så att alla kan delta! Fina utlottningspriser bland alla deltagare och även debututdelning av klubbens fina medaljer! Boka in 25.7 i din kalender redan nu!

Seljes Triathlon täyttää tänä vuonna 30 vuotta ja tämä on tottakai juhlimisen arvoista! Perinteisesti IK Myranin triathlonkisat järjestetään viimeisenä keskiviikkona heinäkuussa, eli tänä vuonna 25.7 ja paikka on tietysti Seljeksen lomakylä, Alavetelissä. Kaikkien osallistujien kesken arvotaan hienoja palkintoja ja juhlavuoden kunniaksi jokaiselle osallistujalle ikioman IK Myranin mitali! Tästä ei kannata jäädä paitsi!

Klasser / Sarjat

Herrar/Miehet, Damer/Naiset, Lag (fri blandning) / Joukkue (”vapaa sekoitus”)

Simning / Uintia 200m
Cykling / Pyöräilyä ca 12 km
Löpning / Juoksua 5km

Deltagaravgift/osallistumismaksu:
25€ individuell/henkilökohtainen kilpailu
50€/lag/joukkue

Info Charlotta Viitasalo Tel. 0405026079

eller Facebook Seljes Triathlon sida

 


Resultat från Seljes Triathlon 2018

HERRAR/MIEHET 25.7.2018
Placering Nummer Namn Förening Tid
1 96 Pasi Hautamäki KP Tri 43.05
2 56 Fredrik Eklund Arctic Triathlon 44.44
3 87 Markus Holmlund Wasa Endurance 45.51
4 114 Viktor Lönnqvist Wasa Triathlon 45.59
5 115 Janne Huhtala Ykspihlajan Reima 47.01
6 86 Mikael Löfqvist Wasa Endurance 48.04
7 78 Robin Still IF Åsarna 48.15
8 109 Valtteri Toivola KP Tri 48.30
9 110 Tuukka Hietala Toholammin Urheiljat 48.41
10 75 Matias Antell KP Tri 49.08
11 82 Johan Lövsund IS Söderby 49.19
12 116 Jakob Wiklund Kållby 49.41
13 54 Veli Korhonen Wasa Triathlon 49.56
14 62 Kennet Riska Jakobstad 50.07
15 93 Niclas Kjellman Jakobstad 51.18
16 67 Jussi Rintaluoma Kauhajoen Karhu 51.24
17 97 Tero Tofferi KP Tri 51.39
18 98 Cedric Frostdahl Jakobstad 51.54
19 95 Kjell Sjölund KP Tri 52.09
20 100 Matti Peltola Takalaiton 54.26
21 80 Fredrik Rosenberg Larsmo 55.22
22 83 Andreas Boström Team Snabbast i Larsmo 55.56
23 63 Tomas Lillqvist IF Standard 55.57
24 79 Lauri Lehtinen Late Bloomers 56.03
25 101 Mikko Nurminen Takalaiton 56.09
26 70 Simon Vikman Terjärv 56.44
27 57 Carl Svanberg Lidingö 57.07
28 53 Kimmo Lehtimäki Pietarsaari 57.38
29 107 Antti Hanhilahti Larsmo IF 57.45
30 90 Eetu Pekola Kokkolan Budo 57.55
31 113 Kenneth Berg IK Myran 58.23
32 65 Tor-Björn Wiklund Hummelholmen Extrem 58.32
33 106 Tuomas Ylimäki KP Tri 58.33
34 64 Tero Rauma Kokkola 58.40
35 94 Mårten Kjellman IK Falken 59.32
36 72 Krister Blomqvist Verkvikens IK 59.45
37 69 Steve Kåla Köukar Team 59.46
38 112 Lasse Nivala Toholammin Urheiljat 59.57
39 99 Jori Björndahl Asunto Björndahl 60.04
40 102 Bill Kåla Kokkola 60.05
41 85 Jan Fröjdö Sundom 61.21
42 55 Marcus Svartbäck VACKS 61.42
43 118 Mathias Flink Soul Surfers 61.53
44 52 Magnus Bengs Norrvalla FF 62.17
45 92 Dick Björklind Kokkola Budo 62.31
46 66 Jimmy Wiklund Hummelholmen Extrem 62.46
47 51 Mika Vihervuori X-Tri Lahti 62.48
48 84 Fredrik Lillrank Jakobstad 63.05
49 60 Tobias Jacobson Yttermark Optimister 63.14
50 117 Kenneth Lassila IS Söderby 63.20
51 59 Jonas Hansson Sandsund 64.04
52 105 Patrik Granlund Mirka 64.19
53 89 Sebastian Källman IK Falken 64.30
54 68 Mikko Kuusilehto Kukkila Triathlon 64.34
55 91 Anders Hjulfors Åbo 65.02
56 76 Stefan Brännkärr IF Åsarna 65.16
57 71 Peter Lerbacka KP Tri 66.19
58 108 Lars-Erik West Kvevlax 67.31
59 61 Sven Rönnbäck IKSU 67.38
60 58 Jan-Erik Lindqvist FC Motion 68.13
61 104 Elias Lindh Pedersöre 69.04
62 103 Andreas Lindh Pedersöre 69.29
63 88 Tom Fors IF Åsarna 69.40
64 77 Henri Källström Triathlon Vantaa 74.21
65 111 Tom Oja Jakobstad 74.46
66 73 Jukka Hautaniemi Kokkola 79.19
67 74 Peter Forsgård Rockopas 79.19
68 81 Risto Laine Laihian Luja 82.14
69 119 Juho-Matti Penttilä Keski-Pohjanmaan Triathlon 83.00
DAMER/NAISET
Placering Nummer Namn Förening Tid
1 153 Emely Häger KP Tri 51.23
2 154 Anna-Kajsa Lall Skatila IK 54.08
3 182 Ida Wikman KP Tri 55.18
4 152 Marie Björklund Nykarleby – Lidingö 56.32
5 186 Annika Lindgren KP Tri 57.14
6 163 Ellen Myrskog IK Kronan 57.33
7 185 Idamari Björkskog IF Sursik 57.56
8 174 Fia Sandler MamIS Jakobstad 58.09
9 169 Nina Lehtinen MamIS 58.38
10 180 Ella-Maria Himanka Kalajoen Junkkarit 59.06
11 173 Ann-Sofie Smedlund Team Snabbast i Larsmo 59.09
12 188 Alva Nygård Pedersöre 59.16
13 187 Pia Ravald TUS 59.56
14 175 Barbro Molander MamIS Jakobstad 60.28
15 190 Miia Pakkala Vetelin Urheilijat 61.21
16 177 Ellen Bäck IF Åsarna 62.12
17 171 Nina Stenman MamIS 63.01
18 166 Laura Helve Kalajoen Junkkarit 63.14
19 176 Marie-Helen Prest IK Myran 63.24
20 193 Linda Löfbacka-Skog IK Falken 63.27
21 160 Liisi Vähäsöyrinki Kalajoen Junkkarit 63.39
22 195 Malena Flink MamIS 63.43
23 159 Ulla Luomansuu KP Tri 63.47
24 165 Terhi Koskela KP Tri 63.58
25 162 Marika Kumpula Nivala 64.22
26 183 Emilia Bäck IK Myran 65.53
27 170 Johanna Rosenberg Larsmo 66.16
28 156 Monica Lillqvist Esse 66.34
29 168 Johanna Juhola Kalajoen Junkkarit 67.05
30 181 Johanna Nelimarkka Alajärvi 68.58
31 194 Silvia Hongell-Nyman IK Myran 69.22
32 191 Malin Brännkärr Kronoby kommun 69.41
33 192 Ulrika Krokvik-Oja Jakobstad 69.57
34 164 Linnea Myrskog IK Kronan 70.20
35 179 Inger Ruotanen Högnabba UF 70.39
36 189 Liselott Wik MamIS Jakobstad 71.06
37 184 Katja Kjellbäck Kokkola 71.23
38 155 Päivi Cainberg IF Åsarna 76.00
39 161 Saara Härö KP Tri 76.14
40 172 Henna Kaivonen Vaasa 77.29
41 157 Mirja Anttiroiko Nibacos 78.31
42 158 Kati Kynnäs Nibacos 78.31
43 167 Marie-Louise Bäck MamIS Jakobstad 80.56
44 151 Eija Lehtimäki Pietarsaari 81.02
45 178 Siv Huldén Huldén & söner 81.24

 

LAG/JOUKKUEET
Placering Nummer Lag I II III Tid
1 21 IF Sursik Mikael Bergdahl Mattias Stenmark Mikael Bergdahl 41.21
2 24 A-laget Axel Auren Anton Damlin Alex Svartsjö 42.01
3 29 Kalaveden kintas Antti Kettu Jyrki Pakkala Pasi Pesola 43.37
4 2 Team Sisu Pasi Auvinen Erik Holm Kenneth Sjöberg 46.36
5 18 Tara III Joel Nyman Mats Nyberg Nicholas Enroth 49.12
6 14 Team Baltic Linnea Stenman Rolf Ahlö Alf Svenfelt 50.21
7 19 Vila i form Jasmine Vikström Jonas Vikström Fredrik Vikström 50.25
8 12 IS Söderby tunga sektionen Markku Saarijäri Jari Emmes Jimmy Bexar 50.26
9 5 Mirka Sales Dream Team Mark Enroth Jan Betlehem Filip Brunell 51.23
10 7 IS 36 Carina Auren Gustav Forsell Mickel Forsell 53.07
11 1 Team Rani-Plast Åsa Söderbacka Mårten Forsander Sami Viitasalo 53.12
12 22 Hulden 2 Artem Jonas Hulden Leander 55.17
13 17 Tara II Felix Saarinen Nils Forsell Matti Flinck 55.35
14 6 Team alltjämt retar e naan Stina Sandström Peter Sandström Peter Sandström 56.38
15 23 Hulden 1 Ole Gustafsson Krister Huldén Maxym 57.45
16 13 Ådalens skola Markus Henriksson Ulrika Spik Maria Hongell 57.50
17 30 Team Småbönders Mari Rueda Matias Nyman Matias Nyman 58.06
18 3 Team Hurtbullar Bodil Backman Johan Ekroth Mikael Granér 59.37
19 16 Tara I Ted Sandbacka Ville Kangas Ted Sandbacka 61.13
20 11 Team Myran juniorer Ronja Ljungberg Edvin Brännkärr Kalle Pajala 61.19
21 4 Team Lill-Elenius Vilma Elenius Björn Lillqvist Roine Elenius 61.23
22 28 Granholm & Byskata II Karin Granholm Karin Granholm Abigail Byskata 63.01
23 26 Centralapoteket Ann-Sofi Björkstrand Ronja Kainberg Tanja Vähäsöyrinki 63.36
24 8 Kuokkamaantien ponnistus Iida Kuusilehto Alpo Karvonen Mikko Karvonen 64.45
25 25 Mannen mot naturen Lars Wikström Kim Dahlbacka Henri Gustavsson 65.48
26 10 Spontanias Marika Hautaniemi Mika Nopanen Ruediger Teerasa 67.04
27 27 Granholm & Byskata I Clara Granholm Erik Granholm Xedrik Byskata 68.52
28 20 Viiskyt plus Sirpa Peltokangas Tiine Jokiniemi Satu Sikkilä 69.40
29 9 Team M&M Matias Kuusilehto Marjo Kuusilehto Matias Kuusilehto 70.44
30 15 Team Åhman Anna Åhman Anna Åhman Stig Åhman 71.21

Resultat från Seljes Triathlon 2017

HERRAR/MIEHET
Placering Nummer Namn Förening Tid
1 6 Viktor Lönnqvist Wasa Triathlon 42:48
2 35 Fredrik Eklund Arctic Triathlon 42:53
3 57 Janne Huhtala Ykspihlajan Reima 44:01
4 38 Gustav Långbacka Teisko Triathlon 44:12
5 2 Daniel Mannström LIF 45:58
6 43 Robin Still IF Åsarna 46:59
7 14 Jonny Sjölind IS Söderby 47:14
8 49 Matias Antell KP-TRI 47:20
9 40 Johan Lövsund IS Söderby 47:33
10 55 Johan Gädda Vasa 47:38
11 53 Viktor Hertén Hertén Motorsport 48:26
12 50 Pasi Auvinen SiSu 48:45
13 46 Niclas Kjellman Jakobstad 49:09
14 37 Andreas Boström Team Snabbast i Larsmo 49:35
15 31 Petrus Genas Vaasan Hiihtäjät 49:48
16 1 Lauri Lehtinen Late Bloomers 50:12
17 29 Petja Jantunen Kokkola 50:38
18 30 Petteri Genas Vasa Endurance 50:41
19 10 Kennet Riska Jakobstad 51:04
20 11 Oliver Rusk Norrvalla 51:04
21 4 Jonas Mård LIF 51:36
22 39 Jarmo Kuusela Wasa Triathlon 51:47
23 8 Mats Wiklund Ytteresse 53:08
24 23 Kim Berg Nedervetil Älgjaktlag 53:15
25 32 Kjell Sjölund Larsmo 53:58
26 41 Arve Rönnskär Norge 55:32
27 19 Stephan Ekman IK Falken 55:53
28 45 Steve Kåla KK Team 56:44
29 15 Kenneth Berg IK Myran 57:17
30 21 Mats Sweins GIF 57:19
31 20 Daniel Finell Frankrike 57:20
32 56 Axel Aurén IK Myran 57:21
33 27 Bill Kåla Karleby 57:26
34 52 Emil Pajala IK Myran 57:32
35 36 Eetu Pekola Kokkolan Budo 57:58
36 47 Mika Sjölund IK Myran 58:56
37 3 Andreas Esberg Larsmo 59:27
38 28 Patrik Granlund NCK 59:28
39 44 Ben Kåla Kokkola 60:15
40 16 Joakim Sjölund LIF 60:37
41 26 Stefan Brännkärr IK Myran 61:30
42 34 Matti Palola KP-TRI 61:42
43 12 Jakob Smeds Oravais IF 61:49
44 54 Kari Mursu IF Åsarna 62:18
45 51 Linus Hansén IK Myran 62:21
46 24 Peter Lerbacka KP-TRI 64:01
47 42 Samuel Åkerlund Larsmo 64:37
48 5 Sebastian Källman Lillby 66:57
49 17 Sven Sjölund LIF 67:14
50 33 Fredrik Hägglund Larsmo 70:35
51 48 Tom Oja Jakobstad 71:21
52 9 Markus Lönnqvist IF Standard 87:37
DAMER/NAISET
Placering Nummer Namn Förening Tid
1 193 Carolina Granfors Helsinki Triathlon 48:06
2 178 Malin Liljestedt Spårvägen FK 48:38
3 162 Emely Häger KP-TRI 51:28
4 176 Helena Antell KP-TRI 51:48
5 184 Petra Sweins Kokkola 52:15
6 179 Senja Wiklund Kållby 53:46
7 163 Sari Dahlsten SSU Triathlon 53:55
8 190 Ann-Sofie Smedlund Team Snabbast i Larsmo 54:18
9 177 Carina Backlund KP-TRI 54:22
10 180 Gun Hassila Jakobstad 54:35
11 186 Ida Wikman KP-TRI 55:33
12 194 Johanna Aho Wasa Triathlon 56:17
13 189 Fia Sandler MaMis Jakobstad 56:45
14 161 Nina Lehtinen Borgå 57:06
15 181 Pia Blomqvist Jakobstad 57:32
16 185 Virve Taipale Kokkola 58:04
17 490 Jessika Mäkelä Wasa Triathlon 58:32
18 170 Susanne Wiik-Mannila Karperö 59:01
19 182 Maria Högnäs IK Myran 59:01
20 487 Anna Gädda Vasa 59:30
21 169 Camilla Vehkoja Pova 60:11
22 183 Elisa Yli-Parkas Kokkola 60:15
23 167 Ida Joensuu IF Brahe 60:30
24 486 Amanda Hansén IK Myran 60:39
25 484 Ulla Luomansuu KP-TRI 64:33
26 191 Emilia Bäck IK Myran 64:54
27 175 Nina Stenman Larsmo 65:08
28 172 Anne Ekström Jakobstad 65:17
29 164 Johanna Nelimarkka Alajärvi 65:18
30 195 Åsa Söderbacka TUS 65:44
31 485 Ann-Maj Kiviaho IK Myran 68:07
32 488 Minna Eriksson Wasa Triathlon 68:27
33 198 Karin Granholm Högnabba UF 68:43
34 192 Liselott Wik Mamis 69:05
35 199 Inga Ruotanen Högnabba UF 69:29
36 173 Ann-Sofie Lindgård Vörå IF 69:31
37 166 Mikaela Björk Larsmo 69:48
38 174 Johanna Östman Oravais IF 71:02
39 196 Lotta Nyman Jakobstad 74:15
40 188 Kati Paavola KP-V 74:19
41 171 Karin Stenhäll IF Brahe 75:04
42 165 Anna Åhman Lillby 76:43
43 489 Kirsi Björkholm Wasa Triathlon 84:26
44 168 Julia Lönnqvist IF Standard 84:34
45 197 Kristiina Nylund Wasa Triathlon 85:06
46 187 Katja Palosaari VetU 86:19
LAG/JOUKKUEET
Placering Nummer Lag I II III Tid
1 390 IF Sursik Mikael Bergdahl Mattias Stenmark Mikael Bergdahl 41:22
2 388 Kalaveden Kintas Veera Huntus Jyrki Pakkala Pasi Pesola 44:29
3 383 Team Kainberg Ronja Kainberg Sebastian Kurtén-Kainberg Anton Storvall 44:44
4 391 Team Davids Sportresor Christian Vestergård David Brännkärr Andreas Norrgård 45:19
5 392 Salonkylän Pojat Pekka Tuppurainen Antti Nisula Toni Kattilakoski 45:42
6 379 Affis Atleter Jakob Wiklund Kalle Holmborg Tanja Holmborg 46:20
7 372 Team JCA Jenny Broända Christian Tarvonen Alexander Rönnskär 46:51
8 387 Team GIF Joakim Björklind Dick Björklind Joakim Björklind 47:46
9 384 Team Nasse och Puh Linda Mård Henrik Mård Axel Pelander 47:53
10 378 Team PK Pia Laihorinne Pia Laihorinne Keijo Mehto 48:17
11 373 Team Baltic Linnea Stenman Rolf Ahlö Alf Svenfelt 48:18
12 380 Tara I Joel Nyman Kaj Lindskog Matti Flinck 49:03
13 377 Team Endorfin Carola Blomqvist Johnny Blomqvist Johnny Blomqvist 52:49
14 371 IS Söderby Tunga Sektion Markku Saarijärvi Jari Emmes Sven-Erik Libäck 54:59
15 394 Huldén II Ole Gustafsson Krister Huldén Maxum 56:06
16 385 Hulden och söner 1 Kristian Berg Kristian Wehkoja Martin Bäck 56:12
17 382 Team Larsmo Jasmine Vikström Jonas Vikström Silja Tilles 56:19
18 381 Team APA Alfred Sjöholm Patrik Salin Anna Salin 56:34
19 389 Rudbäck Jessica Rudbäck Maria Rudbäck Jessica Rudbäck 57:51
20 395 Nyman Lantbruk Maria från Colombiana Andreas Nyman Andreas Nyman 57:55
21 374 Falken-flickona Maja Muukkonen Emilia Borgmästars Mette Envall 58:18
22 393 Huldén I Jonas Huldén Jonas Huldén Oskar och Hannes Huldén 60:52
23 375 Danmark Laerne Trinderup Anders Arvedsen Anders Arvedsen 62:04
24 386 Huldén och söner 2 Siv Huldén Ellen Bäck Mikael Huldén 67:05
25 370 Team LoRoNi Charlotta Sandkulla Rosa Myrskog Nicolina Berg 67:12
26 376 Dansk/Finsk Sidsel Trinderup Greger Brännström Heidi Arvedsen 68:56

Seljes Triathlon 2017 26.7 kl 19:00

Dags igen för Seljes triathlon traditionellt sista onsdagen i juli. Natursköna seljes erbjuder i vanlig årdning motionärsvänliga sträckor i finterräng!

Klasser / Sarjat

Herrar/Miehet, Damer/Naiset, Lag (fri blandning) / Joukkue (”vapaa sekoitus”)

Simning / Uintia 200m
Cykling / Pyöräilyä ca 12 km
Löpning / Juoksua 5km

Info Charlotta Viitasalo Tel. 0405026079