Nedervetilloppet Skidåkning

Aktuellt


Resultat / Tulokset Nedervetilloppet 25.2.2018 (Tävlingsklasser / Kilpaluokat)

Herrar/Miehet 40 km
1 Sjölind Johnny IF Åsarna 1:52:31  0:00
2 Holm Erik Sisu IK Falken 1:59:11  +6:40
3 Kurtén Andre Emma Lotta Design 2:05:14  +1 2:43
4 From Tommy Team Heikoin Lenkki 2:15:37  +23:06
5 Pulkkinen Joni Vaasan Hiihtäjät 2:15:38  +23:07
6 Brännkärr Tommy IS Söderby 2:19:43  +27:12
7 Forsén Fredrik IF Standard 3:10:57  +1:18:26

Herrar/Miehet 55 40 km
1 Still Patrik IF Brahe 2:01:16  +0:00
2 Ollqvist Håkan IK Myran 2:21:35  +20:19
3 Pohjola Timo Ykspihlajan Reima 2:31:16  +30:00
4 Kalander Pär-Olof Maxmo Sportklubb 2:41:00  +39:44

Damer/Naiset 40 km
1 Backfält Disa Nedervetil/Vasa 2:57:25  0:00
2 Siekkinen Tina IK Myran 2:57:27  +0:02
3 Witting Henna IK Myran 3:13:32  +16:07

Pojkar/Pojat 18 20 km
1 Brännkärr Edvin IF Åsarna 1:32:35  0:00

Flickor/Tytöt 18 20 km
1 Bäck Ellen IF Åsarna 1:12:28  0:00
2 Brännkärr Ada IF Åsarna 1:28:42  +16:14

Bilder från Nedervetilloppet 12.3.2017

https://goo.gl/photos/se2iFdoZ7FbooF2D9

Resultat Från Nedervetil Loppet 2017

Herrar/Miehet 40 km;

1) Ekstrand Henrik SkiTeam Mäenpää 1:56:20,

2) Jakobsson Mats IF Minken 1:56:26,

3) Sundström Anders Pedersöre 1:58:10,

4) Berg Kim Åsarna 2:11:55,

5) Domars Otto Kvevlax 2:18:26,

6) Kjellman Alfred IF Brahe 2:21:22,

7) Hahtokari Antti Åsarna 2:27:41,

8) Lövsund Johan OK Botnia 2:29:05,

 

Herrar/Miehet 40 40 km;

1) Holm Erik Söderby IS 1:56:25,

2) Brännkärr Tommy Åsarna 2:03:59,

3) West Tom IK Falken 2:05:28,

4) From Tommy Åsarna 2:11:01,

5) Löija Marko IF Minken 2:15:13,

6) Järvi Markku Kokkola 2:41:51,

Herrar/Miehet 50 40 km;

1) Ollikainen Pekka Seinäjoen Hiihtoseura 2:04:06,

2) Sjöström Jari Söderby IS 2:06:56,

3) Ekstrand Sune IF Brahe 2:09:05,

4) Puranen Ari PieHi 2:13:42,

5) Brännkärr Jan Myran 2:24:27,

Herrar/Miehet 60 40 km;

1) Kronqvist Bror-Erik IF Minken 2:09:41,

2) Ollqvist Håkan Myran 2:14:34,

3) Granbacka Peter Heikoin Lenkki 2:17:37,

4) Dahlin Håkan Vörå IF 2:18:04,

5) Honkala Sauli PieHi 2:20:44,

6) Domars Olle IF Brahe 2:29:07,

7) Cederberg Stig IK Falken 2:47:19,

Damer/Naiset 40 km;

1) Simons Britt- Mari Oravais IF 2:24:26,

2) Granqvist Marina Purmo 2:29:30,

3) Siekkinen Tina Myran 2:51:00,

4) Backfält Disa Vasa 2:55:34,

 

Arrangörerna vill tacka alla deltagare, sponsorer samt spårgänget som bidragit till att skapa fin dag för alla skidentusiaster och hoppas att vi syns i spåret även 2018.